неділя, 30 квітня 2023 р.

МОНІТОРИНГ ЯКОСТІ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ

 

В Україні розпочали підготовку до чергового етапу моніторингу якості освіти початкової школи, проведення якого має відбутися навесні 2024 року.

Метою дослідження якості початкової освіти є моніторинг змін, що відбуваються в результаті запровадження нового Державного стандарту початкової освіти та нових підходів до навчання.

Згідно з програмою проведення зовнішнього моніторингу якості освіти, предметом дослідження навесні 2024 року, окрім читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи, буде природничо-наукова компетентність.

Очікується, що завдяки розширенню переліку досліджуваних компетентностей з’явиться змога отримати більше об’єктивних даних про якість освіти молодших школярів.

Планується, що восени 2023 року буде проведено пілотування оцінювання природничо-наукової компетентності молодших школярів з метою перевірки валідності та надійності інструментів дослідження.

 Нагадаємо, що з 2018 року Український центр оцінювання якості освіти проводить довготривалий загальнодержавний зовнішній моніторинг якості початкової освіти (ЗЗМЯПО), участь у якому бере учнівство 4-х класів та вчительство, яке навчало цих дітей. До цього часу було проведено два цикли моніторингу – у 2018 та 2021 році. У межах перших циклів метою було оцінити рівень сформовані у випускників і випускниць початкової школи двох ключових компетентностей – читацької та математичної, а також виявити чинники, які впливають на рівень сформованості згаданих компетентностей. Важливо відзначити, що саме результати ЗЗМЯПО 2018 та 2021 років на сьогодні є єдиним в Україні джерелом достовірної інформації як про якість початкової освіти, так, зокрема, і про освітні втрати молодших школярів, що були спричинені пандемією COVID-19. Більш докладно ознайомитися з результатами першого та другого циклів ЗЗМЯПО можна на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

пʼятниця, 28 квітня 2023 р.

АТЕСТАЦІЯ ПЕДАГОГІВ: ЩО НОВОГО

 

27 квітня 2023 року для заступників директорів з методичної роботи і школи І ст. в режимі онлайн відбулась групова супервізія з питань атестації педагогів відповідно до нового "Положення про атестацію педагогічних працівників" (Наказ  МОН України від 09 вересня 2022 року  № 805 , зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 року).

З основними тезами нового Положення ознайомили заступник директора ТКМЦНОІМ Гнатюк Юлія і консультант ТКМЦНОІМ Гордіюк Надія.  

Нове Положення набере чинності з 01 вересня 2023 року.

ДЕЯКІ  ТЕЗИ  ПОЛОЖЕННЯ ПРО АТЕСТАЦІЮ.

У Положенні визначено порядок проведення атестації педагогічних працівників.

Звання, що були присвоєні раніше, залишаться дійсними.

Новопризначені педагоги отримають право подаватися на проходження атестації вже через рік.

Ті, хто викладає кілька предметів, зможуть атестуватися одночасно за кожним із них.

Для допущення до атестації з 2023 року мінімальний обсяг підвищення кваліфікації − не менше 120 год/4 кредити ЄКТС, а для педагогів закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти − не менше 150 год/5 кредитів ЄКТС.

Чітко встановлено, що успішна сертифікація «автоматично» зараховується як проходження атестації з присвоєнням наступної кваліфікаційної категорії, педагогічного звання, або підтвердженням вищої кваліфікаційної категорії, педагогічного звання. Таким чином намагаються прибрати поле для маніпуляцій, коли адміністрації шкіл відмовлялися враховувати пряму норму Закону про освіту щодо результатів сертифікації.


Матеріали за покликанням:

четвер, 27 квітня 2023 р.

СУЧАСНІ ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ РОЗВИТКУ КРИТИЧНОГО і КРЕАТИВНОГО МИСЛЕННЯ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА

Зазвичай ми ставимося до процесу мислення так, ніби це щось саме собою зрозуміле та природнє – як дихати чи кліпати очима. При цьому більшість з нас майже не використовують можливості, які закладені в цій дивовижній людській здатності. Насправді ж мислення можна і навіть необхідно постійно вдосконалювати, тренувати, так як тренуються, наприклад, спортсмени чи музиканти. Бо людина – єдина істота в світі, яка може мислити критично.

26 квітня 2023 року відбулося в режимі онлайн  заняття Інтерактивної школи сучасного вчителя початкових класів з теми «Сучасні інструменти для розвитку критичного  і креативного мислення молодшого школяра».

Критичне та креативне мислення – сучасні ефективні стратегії навчання. Саме ці навички є на сьогоднішній день є актуальними, оскільки допомагають людині займати активну життєву позицію, бути успішним , готовим до конкуренції на ринку праці і володіти здатністю змінювати світ.

Педагоги  мали змогу ознайомитися з корисними інструментами та методиками розвитку мислення школярів, а також виявляли свій творчий  потенціал та креативність у собі, виконували вправи для розвитку критичного мислення.


ПОРАДИ ДЛЯ РОЗВИТКУ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ
    •   Чим більше запитань, тим краще (частіше запитуйте думку дітей щодо фактів і суджень, а також формуйте в учнів звичку ставити запитання).
    • Обирайте для аналізу конкретні  та знайомі дітям проблеми (особливо на перших етапах використання критичного мислення).
    • Акцентуйте увагу на пошуку та обробці різноманітної інформації (діти мають уміти оперувати фактами, а також відрізняти факти від суджень).
    • Наголошуйте на необхідності вивчення іноземних мов та використання сучасних технологій  (компаративізм і вміння знайти першоджерело - це основа будь-якої критики).
    • Залучайте командну роботу і рольові ігри  (це допоможе дітям навчитися обмінюватись ідеями та досвідом, а також розуміти мотивацію інших людей).
    ПРЕЗЕНТАЦІЮ ПЕРЕГЛЯНУТИ ТУТ: