пʼятниця, 27 жовтня 2023 р.

ПРОФЕСІЙНІ РОЛІ Й ЗАВДАННЯ ВЧИТЕЛЯ В КОНТЕКСТІ НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ

 

У 2023/2024 н.р. при ТКМЦНОІМ розпочав роботу Адаптативний клуб педагога-інтерна "Формування особистості вчителя - основа розвитку освіти" з метою дієвої допомоги малодосвідченим педагогам, індивідуально-психологічного супроводу молодого фахівця на початку його професійної діяльності, сприяння власного педагогічного стилю роботи молодих спеціалістів в умовах впровадження Нової української школи.

26 жовтня 2023 року відбулось перше заняття з теми "Професійні ролі й завдання вчителя в контексті НУШ".

Формування української школи вимагає зміни рольових позицій сучасного педагога - перехід від єдиного джерела знань, єдиного наставника до інших ролей в освітній траєкторії дитини: коуча, фасилітатора, модератора, тьютора. Трансформація ролі вчителя змінює та доповнює змістову основу його професійної компетентності.

Практикум допоміг молодим фахівцям розібратися у можливостях професійно-рольової варіативності діяльності задля досягнення поставлених освітніх  цілей і задач. Учасники заходу зарядилися позитивними емоціями та отримали корисні знання з використання нових технік навчання: "Що, якщо?", "П'ять "Чому?", використання метафор, "Модель Уолта Діснея", "Світове кафе" та ін.


ПРЕЗЕНТАЦІЯ:

https://docs.google.com/presentation/d/1vIouxDPpvhVUB8nk6QhkfxkX2neX-osQ/edit?usp=sharing&ouid=107155596294026823179&rtpof=true&sd=true

РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. Поступово адаптуватись до потреб демократичного навчання ХХІ ст.

2. Стимулювати та направляти процес самостійного пошуку інформації та спільної дільності здобувачів освіти (фасилітатор).

3. Допомагати  кожній дитині розвивати її позитивний потенціал (коуч).

4. Забезпечувати соціально-педагогічний супровід учнів (тьютор).

5. Супроводжувати процес побудови індивідуальної освітньої траєкторії школяра (тьютор).

6. Сприяти активізації учасників групової роботи, підвищувати креативність їхніх пропозицій, усувати можливості помилок у міркуваннях (модератор).



середа, 25 жовтня 2023 р.

ВИМОГИ ДО СКЛАДАННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ ДІАГНОСТУВАЛЬНИХ РОБІТ

 

23 жовтня 2023 року для вчителів початкових класів ТСШ № 3 була проведена групова супервізія з питань оцінювання навчальних досягнень молодших школярів.

Спочатку розглянуто питання дотримання алгоритму діяльності вчителя під час оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти.

Потім педагоги опрацювали доволі важливу проблему щодо складання та оцінювання діагностувальних робіт, де з'ясували, що оцінюється кожен очікуваний результат ОКРЕМО, а не одним рівнем або оцінкою за дванадцятибальною шкалою. Оскільки рівневе оцінювання, прийняте серпневою нарадою для 3-4 класів, не означає виставляти рівні впродовж року за різні види робіт. Прийняте РІВНЕВЕ ОЦІНЮВАННЯ - це виведення рівня з кожного очікуваного результату вкінці навчального року (користуючись Орієнтовною рамкою оцінювання), яке фіксується у журналі та у свідоцтві досягнення. 

Також було проаналізовано завдання для діагностувальних робіт з мовно-літературної, математичної та природничої освітніх галузей. Виявлено, що провідним принципом їх добору є компетентнісна спрямованість, а форми проведення можуть бути усні, письмові , цифрові, графічні.



РЕКОМЕНДАЦІЇ

https://docs.google.com/document/d/1uBkn1UTqmjn7wIL4--XuyiQkA0NEi0wL/edit?usp=sharing&ouid=107155596294026823179&rtpof=true&sd=true


субота, 21 жовтня 2023 р.

ФОРМУВАННЯ ТА РОЗВИТОК КОМПЕТЕНТНО ТВОРЧОЇ ОСОБИСТОСТІ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА

 

В умовах модернізації освіти України особливо гостро постає проблема формування особистості молодшого школяра і впливу школи на динаміку цього процесу.

Становлення Я-концепції молодшого школяра, обу­мовлене широким соціально-культурним контекстом, відбувається під час суспільних взаємостосунків з іншими людьми, коли суб’єкт “дивиться, як у дзеркало, в іншу людину” і відтак формує, уточнює, коригує образ свого Я.

Важливим завданням сучасного освітнього процесу є розвиток творчого мислення молодших школярів. У сучасному суспільстві, коли високорозвинені техно­логії потребують нової системи мислення, школа має навчити учнів комунікативності, виробити вміння пра­цювати з різною інформацією, мислити неординарно, гнучко, залежно від ситуації.

Продуктами інноваційної педагогічної діяльності є нововведення, що позитивно змінюють систему освіти, визначають її розвиток і характеризуються як нові чи вдосконалені.Таким продуктом є програма для  учнів 1-4 класів «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція», складена ВБО «Український фонд «Благополуччя дітей» за підтримки МОН України у такий спосіб, що дає змогу реалізувати мету початкової освіти, закріплену в Державному стандарті початкової освіти, а саме: всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей, розвиток самостійності, творчості та допитливості.

19 жовтня 2023 року відбулося заняття Інтерактивної школи сучасного вчителя початкових класів, під час якого керівники шкільних методичних структур познайомились із сутністю та особливостями впровадження цієї програми. Головними орієнтирами програми є: сприяння самопізнанню, самореалізації, самоствердженню і самовдосконаленню особистості; розвиток навичок безпечної і відповідальної поведінки, уміння адекватно ухвалювати рішення у різноманітних, у тому числі складних, життєвих ситуаціях; визначення та формування громадянської позиції особистості.

Учасники відзначили цікаву стрижневу ідею програми, втілену в інтерактивних сценаріях пригод у вигаданій Майстерні Майстра «Я». Такий підхід   сприяє ефективному розвитку творчих здібностей дітей, пізнанню себе й навколишнього світу шляхом спостереження та дослідження, формуванню вмінь організовувати свою діяльність для досягнення цілей.


РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. Створювати педагогічні умови для формування творчого розвитку учнів.

2. Виявляти та розвивати природні нахили та здібності дітей.

3.Розвивати критичне та креативне мислення здобувачів освіти.

4.Застосовувати методики компетентнісного навчання для забезпечення виконання основної мети Нової української школи.

5. Впроваджувати в практику програму для учнів 1-4 класів "Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція".

6. Спиратися на компетентності, прописані в Державному стандарті початкової освіти.

Методичний посібник для виховної роботи з учнями 1–4 класів

 Відеомайстерня для наснаги освітян

Сторінка Українського фонду “Благополуччя дітей” у Фейсбуці


пʼятниця, 6 жовтня 2023 р.

ОСВІТНІ ВТРАТИ ПІД ЧАС ВІЙНИ: ЯК НАДОЛУЖИТИ ТА КОМПЕНСУВАТИ ПРОГАЛИНИ У НАВЧАННІ

 

Сьогодні маємо потребу у виявленні втрат і розривів українськими школярами програмовим змістом, що зумовлена викликами , які виникли перед початковою школою у зв'язку з військовою агресією та нестабільністю освітнього процесу під час пандемій.

Вже другий рік Україна живе в умовах війни. Учасники освітнього процесу постійно змушені адаптуватися до нових умов. Через тривалі перебої й відсутність електропостачання, доступу до інтернету, перебування в укриттях, освітні втрати учнів зросли в геометричній прогресії. Більшість педагогів намагаються організовувати освітній процес  та сумлінно працювати з дітьми попри наявні перешкоди, однак суттєво надолужити та компенсувати освітні втрати занадто складно.

Перед освітянами постала необхідність оперативно розв'язувати проблеми, досі не властиві нашій школі, як то: організація освітнього процесу в умовах загрози життю і здоров'ю дітей; врахування діапазону відмінностей форм і способів навчання з метою забезпечення якості освіти молодших школярів, які навчаються очно, дистанційно, у змішаному  або індивідуальному форматі; індивідуальний характер прогалин у результатах навчання, викликаний особливостями їх прояву в різних умовах перебування учнів тощо.

05 жовтня 2023 року в режимі онлайн учителі ознайомились з інструментарієм виявлення та механізмом подолання освітніх втрат у засвоєнні учнями 1-4 класів програмового навчального матеріалу; отримали рекомендації щодо діагностування втрат, розробки програми їх надолуження. 




Презентація:


https://docs.google.com/presentation/d/1Avtbnw4nm9S0lyuQvE-wmU_A0VZdh9WU/edit?usp=sharing&ouid=107155596294026823179&rtpof=true&sd=true